• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
1

امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

  • کد خبر : 17981
  • 09 تیر 1400 - 12:10
امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

رییس جمهوری ضمن تجلیل از قضات و مسئولین قوه قضاییه گفت: امیدواریم قوه قضاییه با علم و دانش و با در نظر گرفتن احکام الهی و در چارچوب قانون و بی‌طرفی کامل بدون وابستگی به احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها عمل کند.

به گزارش رویداد خبر به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با یادآوری فاجعه هفتم تیر اظهار کرد: روزهای اولیه تیرماه همواره برای ما یادآور روزهای سخت سال ۱۳۶۰ و همچنین جنایت متجاوزان در سال۱۳۶۶ است.

رییس‌جمهوری ادامه داد: دشمنان انقلاب و مردم، هفتم تیرماه ۱۳۶۰ توطئه بزرگی را از سوی مزدوران و با بمب گذاری در مقر حزب جمهوری اسلامی علیه کشور طراحی کردند. جایی که معمولا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و وزیران و مسوولان قوه قضاییه و اجتماع عده‌ای از سه قوه بود که معمولا در روزهای یکشنبه غروب جمع می‌شدند و بحث می‌کردند و در آن جلسه درباره رییس جمهوری آینده بحث شود.

روحانی افزود: توطئه بزرگ علیه بزرگان این نظام که البته خسارت عظیمی بود می‌توانست بیشتر هم باشد چون بعضی از اعضا به دلایلی در آن جلسه حضور نداشتند. ششم تیرماه هم مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر در حالی که مشغول سخنرانی بودند مورد سوء قصد قرار گرفتند و ایشان در بیمارستان بستری شدند. برخی از عزیزان نیامده بودند و به عیادت مقام معظم رهبری رفته بودند. خود ایشان هم به خاطر این حادثه در آن جلسه نبود.  

وی این واقعه فاجعه بزرگی و توطئه جهانی علیه ایران عنوان کرد و افزود: کشورهای بزرگ غربی در این توطئه و طراحی شرکت داشتند و منافقین به عنوان مزدوران آنها وارد عمل شدند. ظاهر آن بود که با آن انفجار، مجلس و دولت و قوه قضاییه از کار بیفتد. بنابراین کشور از هم می‌پاشد و آنها می توانند با شورش در داخل کشور نظام را از بین ببرند.

وی ادامه داد: دو عامل بسیار مهم این توطئه را بی اثر کرد تا نتوانند به هدف خود برسند.  امام (ره)  زنده و کنار مردم است هر مشکل و هر فاجعه ای به یک صورتی قابل حل است و امام به خوبی آن روزها را به خوبی مدیریت کرد.

رییس جمهوری  شهید بهشتی را مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی خواند و گفت: البته مظلومین دیگری هم بعد از ایشان شاهد بودیم ولی مظلومیت شهید بهشتی مظلومیت فوق‌العاده بود. تا کسی آن زمان در متن مسائل سیاسی نبوده باشد و امروز یک جوان بخواهد آن روز را در نظر بگیرد به نظر من قادر نیست این مظلومیت را درک کند.

روحانی افزود: شهید بهشتی آنقدر مظلوم بود که در جلسات خصوصی نمی‌شد از او تعریف و دفاع کرد، در جلساتی که در طول انقلاب در ایام نهضت اسلامی ما همیشه در کنار هم و با هم بودیم حتی جلساتی که روحانیت داشت و شهید بهشتی و شهید مطهری آنجا حضور داشتند و حتی در مسجد، دانشگاه و هیچ‌کجا چنین مظلوم قابل دفاعی نبود.

وی یادآورشد: ما در تاریخ چنین چیزی ندیده بودیم که یک آدمی این همه مظلوم واقع شود و نتوان از او دفاع کرد. یعنی اینقدر جو را مسموم کرده بودند و کاری کرده بودند که هیچ‌کس توان و جرات نداشت و اگر هم می‌خواست دفاع کند همه بر سر وی می‌ریختند و می‌گفتند شما می‌خواهید از بهشتی دفاع کنید؟

رییس جمهوری بیان کرد: آن مظلوم بلندمرتبه و والا به مقامش رسید و واقعاً کشور و مردم ما مدیون زحمات ایشان هستند. ایشان از قبل از دهه ۴۰ یعنی از دهه ۳۰ دنبال ساختن نیرو بود هم  در میان جوان‌هایی که علوم جدیده را می‌خواندند دبیرستان و دانشگاه بودند و هم آنهایی که در حوزه علمیه قم درس می‌خواندند. 

روحانی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی از سال ۴۰ مدرسه‌ای را در حوزه علمیه قم سرپرستی و رهبری کرد که در آن مدرسه علوم جدید و علوم قدیم با هم تدریس می‌شد و طراحی و برنامه‌های ریزی برای آن مدرسه انجام داده بود که در حوزه بی‌سابقه بود. 

وی اضافه کرد: اینکه هر چند ماه یکبار همه باید امتحان کتبی و شفاهی بدهند و پایان سال کارنامه داشته باشند در حوزه معمول نبود و ایشان در سال ۴۰ این کار را در مدرسه علوی قم انجام داد که الحمدالله در این سال‌های اخیر تجدید بنا شده و در آینده به یاد آن بزرگواری که در آنجا در آن سال‌ها تلاش کرد مدرسه بسیار فعالی خواهد بود و هم اینکه جوان‌های بسیار زیادی را تربیت و به دانشگاه‌های داخل و خارج فرستاد.

رییس جمهوری افزود: در واقع شهید بهشتی نیروی انسانی را ساخت و تشکیلات را در میان مذهبیون، دانشگاهی‌ها، علما و فضلا رواج داد. البته غیر از اینکه در انقلاب اسلامی و بعد در روحانیت مبارز چقدر نقش داشتند.همچنین نقشی که در تظاهرات‌های تاسوعا و عاشورا و روزهای دیگر در سال ۵۷ در تهران و بعد از پیروزی انقلاب و نقشی که برای تشکل و حزب و بعد برای ساماندهی نظام جمهوری اسلامی ایران خصوصا تدوین قانون اساسی و تصویب قانون اساسی داشت، بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشت و کار بسیار بزرگی انجام داد.

روحانی با بیان اینکه ایستادگی، مقاومت و روحیه مردم در آن روزها با رهبری امام راحل، معجزه تاریخی در کشور ما آفرید، گفت: شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن نه‌تنها روحیه مردم را خرد نکرد و مردم را ضعیف نکرد، بلکه مردم تکان نخوردند. وقتی در تشییع جنازه شهید بهشتی میلیون‌ها نفر یکپارچه صدا می‌زدند ایران پر از بهشتی است، به دشمنان ایران نشان داد که نمی توانند با این توطئه‌ها این ملت عظیم را از پا در بیاورند. به نظر من آن روزها روزهای بیادماندنی تاریخ ایران بود.

وی ادامه داد: بعد از آن انتخابات میان‌دوره‌ای ایجاد شد، مجلس ترمیم شد،امام در قوه قضاییه فرد دیگر را نصب کرد، دولت تشکیل شد، باز در شهریور دولت با مشکل و تروریسم مواجه شد و ادامه پیدا کرد و در همان سال ۶۰ که بالاترین توطئه‌ها را علیه ما طراحی کردند، خداوند مقدر کرد و بزرگترین پیروزی‌ها در میدان جنگ نصیب ما شد.

روحانی ادامه داد: اینهایی که فکر می‌کردند با این توطئه‌ها، روحیه‌ها از بین رفته و در میدان جنگ نمی‌توان مقاومت و ایستادگی کرد، حصر آبادان در مهر همان سال شکسته شد، آزادی بستان و طریق‌القدس در همان سال انجام گرفت و طراحی برای عملیات فتح‌المبین هم در همان سال بود و البته اول سال بعد اجرا و عملیاتی شد و بعد هم آزادی خرمشهر انجام بود.

وی عنوان کرد: روزهای بسیار مهمی در میدان جنگ پیش آمد علیرغم آن همه صدماتی که مردم و روحیه آنها دیده بود و برای رزمندگان هم بسیار سخت بود اما این ایستادگی، مقاومت، قدرت، توانمندی ملت در تاریخ به عنوان روزهایی است که به عنوان ورق‌های زرین تاریخ ایران ثبت و ضبط شده و خواهد ماند.

امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

 رییس دولت تدبیر و امید در ادامه به هفته قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: این روزهای هفته قوه قضاییه است و ما از قضات شریف و محترم و از مسئولین قوه قضاییه و تلاش‌هایی که انجام می‌دهند، تجلیل می کنیم و امیدواریم قوه قضاییه ما با علم و دانش و دقت و در نظر گرفتن احکام الهی و در چارچوب قانون و بی‌طرفی کامل بدون وابستگی به احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها عمل کند.

 وی یادآورشد: چیزی که می‌تواند قوه قضاییه را بشکند و نابود کند وابستگی حزبی و جناحی است. ان‌شاءالله قوه قضاییه ما از جناحی و حزبی بودن دور باشد و کاملاً بی‌طرف باشد.

افزود: قوه قضاییه، همه مردم به آن اعتماد داشته باشند چرا که آخرین پناهگاه است. هرکس هر ظلمی ببیند تظلم خواهی می کند و می داند که در پایان یک دادگاه عدلی وجود دارد و قاضی‌ هست. البته ما باید برای قضات امکاناتی فراهم کنیم چرا که حکم قاضی وابسته به گزارشاتی دارد که ضابطین قوه قضاییه تهیه می‌کنند. گزارش ضابط پایه پرونده است و بعد گزارشاتی که کارشناسان در حوزه های مختلف می دهند.

روحانی خاطرنشان کرد: برای ما بسیار مهم است که جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه‌ای داشته باشد که شهید بهشتی بنیانگذاری کرد. من آن روزها یادم هست هیچ کس به اندازه شهید بهشتی توهین و افترا دروغ و تهمت نمی‌دید. ایشان رئیس قوه بود و بالاترین مقام قضایی بود همه احساس امنیت داشتند.نمی‌خواهم بگویم این توهین ها درست بود، ولی چنین جوی وجود داشت یک نفر در مخیله‌اش نمی‌آمد که مثلاً اگر به شهید بهشتی کلمه‌ای بگوید ناعادلانه او را دستگیر و محاکمه کنند چون این قوه قضاییه را این مرد بزرگ بنیانگذاری کرد و باید از آن پایه و چارچوب و آن مسیری که آن بزرگوار برای این قوه گذاشته باز هم استفاده و بهره برداری شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه در کار کشور همیشه نیازمند به همکاری سه قوه هستیم، گفت: اگر سه قوه باهم نباشند و از هم فاصله داشته باشند کار خیلی سخت می‌شود. در دولت یازدهم و دوازدهم این فاصله را لمس کردیم که چقدر کار را  برای دولت و مردم سخت می شود. امیدواریم شرایط بهتری پیش روی نظام و دولت آینده باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بمباران شیمیایی شهرها در جریان جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۶۶ با بمباران شیمایی یک شهر مواجه شدیم. البته بمباران شیمیایی در جنگ بود یعنی آنهایی که متجاوز به کشور بودند از سلاح‌های شیمیایی در میدان جنگ استفاده می‌کردند و در آنجا خیلی مصدوم شیمیایی شدند. امروز بعد از سالها که جنگ تمام شده و ۶۹ هزار مصدوم شیمیایی داریم که عده ای از آنها شهید شدند و نشانگر آن هستند که چه روزهای سختی را در دفاع مقدس گذراندیم.

 روحانی ادامه داد: رزمندگان ما، آنهایی که مصدوم و جانباز شدند به خصوص کسانی که شیمیایی شدند زجر زیادی کشیدند.اما این که یک شهر بمباران شیمیایی شود مساله عجیبی بود. شهر سردشت را بمباران شیمیایی کردند که عده ای شهید و عده ای مصدوم شدند و هنوز هم عده ای از آنها هستند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دنیا باید با این جنایت بزرگ تکان می خورد، گفت: بمباران شیمیایی چه در میدان و چه در شهرها جنایت جنگی بود چرا که خلاف مقررات بین المللی است. اما به هر حال مردم ما با این مسئله مواجه شدند.

وی ادامه داد: من در دولت تاکید کردم و باز هم تاکید می‌کنم که بخش های سیاسی و حقوقی دولت همه توان خود را برای شکایات در مراجع بین المللی و مراجع قضایی خودمان علیه کسانی که مواد شیمیایی و امکانات به عراق دادند و چه کسانی که از این جنایت و از این امکانات ضدبشری علیه مردم ما استفاده کردند، به کار بگیرند.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این که مردم ما در سال‌های دهه ۶۰ با همه سختی‌ها  تروریسم و جنایت علیه بشریت را تحمل کردند و گذراندند، گفت: امروز مردم باز هم در یک تروریسم دیگری مشغول مقاومت است. یعنی از سال ۹۷ تا امروز که سه سال و نیم است ما وارد یک تروریسم اقتصادی شدیم. کاری که ترامپ علیه ایران کرد تحریم نبود از جنگ هم بالاتر بود و آن تروریسم اقتصادی بود. 

وی افزود: اینها کار ترور اقتصادی را انجام دادند. جلوی دارو و غذا را هم گرفتند و  این کار هنوز هم ادامه دارد. جانشینان ترامپ همچنان جنایت ترامپ را انجام می دهند. آنها جانیان و جنایتکاران همین راهی هستند که ترامپ بنیانگذاری کرد. 

روحانی تاکید کرد: صهیونیستها در راس کسانی بودند که می‌خواستند با همه توان نگذارند که برجام به وجود بیاید و وقتی به وجود آمد می‌خواستند نگذارند، زنده بماند. اسراییل و صهیونیست‌ها بیشترین مخالفت و دشمنی را با برجام داشتند. چون خوب می فهمیدند که معنی برجام یعنی چه؟ چرا که دشمن دقیق تر محاسبه می کند و صهیونیست‌ها بدترین دشمنان ما هستند. 

رییس جمهوری گفت: صهیونیست‌ها،‌ ارتجاع و آنهایی که در آمریکا همیشه ضدایران بودند همه در کنار هم علیه ایران بودند. از برجام خارج شدند و جنگ اقتصادی را علیه ما به راه انداختند و ادامه دادند.

 قول می‌دهم مشکلات کارکنان صنعت نفت حل می‌شود

روحانی در بخش دیگری از سخنانش درباره حقوق ودستمزد کارکنان صنعت نفت گفت: به کارکنان شرافتمند صنعت نفت قول می‌دهم مشکل آنها حل خواهد شد. ما این را دنبال می‌کنیم وزیرنفت دنبال می‌کند ما این مشکل را حل خواهیم کرد. نمی‌گذاریم از نظر حقوق و دستمزدی که باید دریافت کنند، دچار محدودیت شوند و اگر در گوشه‌ای محدودیت به دلیل مقررات بودجه آمده، این را برایشان حل و فصل خواهیم کرد.

 رییس جمهوری گفت: اما برخی از کارکنان و کارگران در اختیار پیمانکاران هستند. در مناطق نفتی پیمانکار زیادی فعالیت می‌کنند و این‌ها از کارگرانی استفاده می‌کنند و اگر اینها مشکلاتی دارند به وزیر کار دستور می‌دهم که پیگیری کند و مشکلات آنها را حل و فصل کند.

 وی افزود: البته این مشکل ربطی به بخش نفت ندارد آنها ممکن است در مناطق نفتی کار می‌کنند منتها بحث کارگر و پیمانکار است و آنها باید حل و فصل کنند و وزارت کار در این زمینه دنبال کند که این مسئله حل و فصل شود.

روحانی تصریح کرد: من اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی ما در تولید، انتقال،توزیع و یا صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی نداشتیم و نخواهیم داشت. ان‌شاءالله هیچ مشکلی در این زمینه‌ها نیست. برخی دستگاه‌های ضدایرانی ماهواره‌ای تبلیغاتی می‌کنند که نادرست و غلط است

لینک کوتاه : http://rooydadkhabar.ir/?p=17981

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.