• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
3

۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری جدید در چادرملو

 • کد خبر : 3746
 • 16 آذر 1399 - 17:24
۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری جدید در چادرملو

همزمان با سال جهش تولید، شرک معدنی و صنعتی چادرملو با خبرهای متعدد از برنامه و طرح های توسعه خود خبر ساز شده است، بر آن شدیم تا در گفت و گو با دکتر بزرگمهر غفرانی، سرپرست مدیریت مهندسی توسعه و تکنولوژی این شرکت از جزئیات این طرح ها آگاهی یابیم .

– جناب آقای دکتر غفرانی اخیراً جنابعالی با حفظ سمت مشاور فنی، از سوی مدیرعامل چادرملو به عنوان سرپرست مدیریت مهندسی توسعه و تکنولوژی منصوب شدید . قطعاً این انتخاب برای پیاده سازی اهداف جناب آقای مهندس تقی زاده  در راستای تحقق دورنمای توسعه شرکت چادرملو در ۱۰ سال آینده صورت پذیرفته . اگر ممکنه در خصوص مهمترین طرح ها و برنامه ای توسعه شرکت که در دستور کار شماست توضیحاتی ارائه کنید ؟

من ابتدا وظیفه دارم از حسن ظن جناب آقای مهندس تقی زاده مدیر عامل محترم شرکت نسبت به خودم و از اینکه برای پیاده سازی برنامه های جسورانه توسعه شرکت به بنده اعتماد کردند تشکر کنم.  در حقیقت مسئولیت سنگینی بر عهده من گذاشته شده که امیدوارم با همکاری سایر همکاران این معاونت که هر کدام دارای سوابق ارزشمندی در اجرای طرح های مختلف فولادی هستند بتوانیم به اهداف توسعه ای شرکت دست یابیم .

اما مهمترین برنامه ما با توجه به تاکیدات جناب آقای تقی زاده بر ضرورت دستیابی به منابع جدید سنگ آهن، شناسایی و اکتشاف است . بنا بر این ما با درک این دغدغه بسیار مهم، بخشی از توان خودمان را روی همین موضوع متمرکز کردیم چرا که برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور باید مواد اولیه آن هم تامین شود در حالیکه  معادن فعال فعلی نمی توانند تضمین مطمئنی برای تداوم تولید باشند. بطور مثال ذخیره همین معدن چادرملو بزودی  به اتمام می رسه و قطعاً صنایع فولادی کشور برای تامین مواد اولیه با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد به همین منظور اولویت اول ما انجام اکتشاف پایه (Basic) و تفصیلی (Detail) مواد اولیه سنگ آهن، در راستای دستیابی به مواد اولیه سنگ آهن مورد نیاز مجتمع معدنی و توجه خاص به آماده سازی معدن D19 می باشد . خوشبختانه مطالعات و اکتشافات این پهنه انجام شده و اکتشافات تفصیلی آن هم در حال اتمام است و امیدواریم بتوانیم بزودی از این پهنه بهره برداری کنیم . در عین حال چند آنومالی دیگر در محدوده فعالیت مان در استان یزد شناسایی شده که به جد بدنبال آنها نیز هستیم .

– آقای دکتر اتفاق خوبی که در هفته گذشته افتاد توافقی بود که با سهامدار عمده شرکت برای تاسیس یک شرکت اکتشافی داشتید، ممکنه در این زمینه توضیحاتی بدهید ؟

بله همینطوره، آقای دکتر مدرس خیابانی مدیر عامل  محترم گروه سرمایه گذاری امید بازدید دو روزه ای داشتند از مجتمع های صنعتی و معدنی چادرملو که طی آن  در جلسه ای مشترک با مدیر عامل و مدیران این مجتمع ها در جریان روند فعالیت های خوب شرکت قرار گرفتند، مخصوصاً رکورد شکنی های مستمر در تولید کنسانتره و فولاد . در همین جلسات مهندس تقی زاده برنامه های توسعه این شرکت رو با هدف خلق ارزش تشریح کردند و اعلام کردند که قرار است شرکتی مستقل برای تمرکز جدی بر روی پهنه های معدنی ایجاد کنیم، این موضوع  بسیار مورد توجه دکتر مدرس خیابانی قرار گرفت . و پیشنهاد مشارکت امید در تاسیس این شرکت را دادند و توافق شد  شرکت جدید اکتشاف و حفاری با مشارکت ۴۹ درصدی امید و ۵۱ درصدی چادرملو تاسیس شود . اینکه سهامدار عمده چادرملو از طرح های توسعه شرکت استقبال کردند اتفاقی بسیار خوبی است و نشان دهنده دیدگاههای مثبت مدیر عامل چادرملو برای ارزش آفرینی در این شرکت و اعتماد سهامداران  عمده است که بدون شک اثر مثبتی بر سود آوری و منتفع شده سهامداران آن خواهد داشت .

– آقای دکتر غفرانی در خبرها آمده بود که قرار است چادرملو منطقه جدید صنعتی در استان یزد ایجاد کند در این زمینه توضیحات بیشتری بدهید .

از آنجا که  مدیر عامل شرکت معتقدند  ظرفیت توسعه صنایع فولادی کشور اشباع شده است و  شرکت عظیمی چون چادرملو نمی تواند تنها متکی به فعالیت در حوزه معدن و فولاد باشد، لذا با ماهها بررسی و مطالعه و ارائه پیشنهادهای متعدد تصمیم گرفته شد در طرح های توسعه، ابتدا برای متعادل کردن  زنجیره تولید، بر روی ساخت واحد های گندله سازی و آهن اسفنجی که همچنان مورد نیاز صنایع فولادی است  متمرکز شویم، سپس نیم نگاهی به صنایع پائین دستی از جمله فولادهای آلیاژی و صنایع وابسته داشته باشیم . لذا طرح ایجاد منطقه جدید صنعتی در دستور کار قرار گرفت که جانمایی آن صورت پذیرفته ، مدیران هر طرح منصوب شدند و کارهای مقدماتی آن در حال انجام است .

قرار است در ابتدا در این منطقه صنعتی کارخانه سوپر مگامدول احیای مستقیم  با ظرفیت ۲٫۲ میلیون تن در سال – مجتمع فروآلیاژها با هدف گذاری ۳۰ هزار تن فرومنگنز، ۲۰ هزار تن سیلیکومنگنز و ۱۵ هزار تن فروسیلسیم – مجتمع تولیدی نسوزها شامل آجرهای منیزیت کربن، آلومینایی، دولومیتی، آجرهای مخصوص  و جرم های منیتریتی و ملات های نسوز با ظرفیت۱۰۰ هزار تن در سال که تامین کننده مواد مورد نیاز واحدهای تولیدی چادرملو و شرکت های اقماری است احداث شود .

از طرفی یکی دیگر از طرح ها که از پیش آغاز شده است، تکمیل احداث کارخانه گندله سازی شماره ۲ با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال، قابل افزایش تا ۶ میلیون تن به منظور ایجاد تعادل در زنجیره فولاد شرکت چادرملو و شرکت های اقماری است.

– چادرملو برنامه های دیگری در خصوص افزایش ظرفیت  واحدهای خود و شرکت های اقماری دارد، در این زمینه هم توضیحاتی بفرمائید؟

بر اساس تفکرات توسعه گرایانه مدیر عامل محترم شرکت در سال جهش تولید، در آبان ماه امسال ۵ خط تولید کنسانتره مجتمع معدنی شرکت موفق شدند با تولید ۱ میلیون و ۱۰۴ هزارو ۵۰۰ تن کنسانتره میزان تولید این محصول از مرز ۷،۵  میلیون تن در ۸ ماهه امسال عبور دهند که موفقیت بزرگی بود .

این برای دومین بار در سال جاری بود که رکود تولید کنسانتره سنگ آهن در چادرملو شکسته می شد.

فولاد سازی چادرملو هم  در آبان ماه امسال با تولید بیش از ۹۴ هزار ۳۸۶ تن شمش فولادی رکورد شکنی کرد، این  میزان ۱۰ هزارو ۳۸۶ تن بیش از برنامه پیش بینی شده است .

این موفقیت های پی در پی، بدنبال تاکیدات مدیر عامل چادرملو و ایجاد انگیزه در بین کارکنان و کارگران با ارائه مشوق های اثر بخش و عزم تمامی مدیران و پرسنل سخت کوش، در شرایطی  محقق گردیده که کشور و جهان تحت تاثیر بحران ناشی از همه گیر شدن ویروس کرونا قرار گرفته اند .

علاوه بر آن شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با رویکرد جدید و با توسعه ظرفیت تولیدی و افزایش سرمایه و رشد اقتصادی، این مهّم را به روش نوین “هدف گذاری جهش تولیددر چشم انداز توسعه” تعریف نموده است.

که یکی از آنها توسعه صادرات کالاهای فرآوری شده است، با توسعه ظرفیت تولید در صنایع معدنی که قابلیت فرآوری کالا و مواد را افزایش دادایم ، از خام فروشی مواد معدنی به خارج از کشور جلوگیری و در عوض کالاهای فرآوری شده و قابل عرضه را به بازار جهانی صادر می نماییم که این فرآیند علاوه بر ارزش افزوده مواد معدنی، زمینه ارز آوری برای توسعه  زیرساخت های کشور را فراهم می نماید.

با این نگرش چندین برنامه را در حال اجرا داریم از جمله :

 1. تکمیل وراه اندازی سیستم Hot Charge فولادسازی که با راه اندازی این سیستم علاوه بر افزایش ۳۰% ظرفیت تولید فولادسازی ، ۲۵% در مصرف  برق مصرفی کوره ، ۲۵% درمصرف الکترود گرافیتی ونسوز که بالاترین ارزبری را در تولید فولاد دارد صرفه جویی میگردد.
 2. تغییر فرآیند تولید در کارخانه فولادسازی از رده فولاد های ساختمانی به فولادهای کیفی و آلیاژی که درحال حاضر وارداتی بوده وارزبری آنها در این شرایط تحریمی چشم گیر میباشد.
 3. طرح تکمیل کارخانه فولاد سرمد با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال به روش کوره قوس الکتریکی
 4. طرح احداث واحد احیای مستقیم سرمد با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال
 5. احداث مجتمع معدنی و صنعتی جدید با ظرفیت ۴ میلیون کنسانتره و گندله با مشارکت شرکت های آهن و فولاد غدیر ایرانیان
 6. سرمایه گذاری در احداث مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک و ساخت کارخانه ۴۰۰ هزار تن فولاد
 7. ادامه ساخت واحد ذوب و ریخته گری فولاد شاهرود با ظرفیت ( ۱۰۰ هزارتن )
 8. راه اندازی خط تولیدکلاف فولادی فولاد سرمد ابرکوه با ظرفیت ( ۴۵۰ هزارتن )
 9.   افزایش ظرفیت تولید واحد (ذوب و ریخته گری شمش فولادی)  آهن و فولاد ارفع به میزان ( ۲۰۰ هزارتن )
 10.   افزایش ظرفیت تولید واحد (احیای مستقیم)  آهن و فولاد ارفع به میزان ( ۲۵۰ هزارتن )

–   بدون شک با این طرح ها و برنامه های توسعه شرکت، میزان اشتغالزایی شما هم افزایش پیدا می کنه، همینطوره؟

بله صد درصد اثر مثبت خواهد داشت، در زمان اجرای پروژه ها حدوداً ۱۰٫۰۰۰ نفر به طور مستقیم و تقریباً  ۶۰٫۰۰۰ نفر به طور غیرمستقیم مشغول به کار خواهن شد . و بعد از تکمیل پروژه و آغاز تولید، اشتغال زایی این طرح ها حدوداً ۵٫۰۰۰ نفر به طور مستقیم و ۵۰٫۰۰۰ نفر غیرمستقیم خواهد بود. ضمن آنکه کالای عرضه شده به بازار می تواند برای حدود ۱۰۰٫۰۰۰ نفر برای در زنجیره های پائین دستی اشتغالزایی کند. این تحول در گردش تولید موجب پویایی اقتصادی در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و از طرفی در کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

– آقای دکتر غفرانی، همانطور که می دانید در توسعه پایدار علاوه بر توازن زنجیره تولید، توجه به زیر ساختها ی توسعه هم بسیار مورد نظر است . چادرملو در این جهت چه اقداماتی انجام داده و یا در دست اجرا دارد .

بله توسعه پایدار  فرآیندی است که علاوه بر تجدید سازمان و سمت گیری متفاوت در ساختار اقتصادی، افزایش درآمد، افزایش کارایی اقتصادی و به کارگیری احتمالی ظرفیت های خالی اقتصادی شرکت را در بر خواهد داشت.  بی تردید  شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اجرای این پروژه ها می تواند یکی از برترین مجموعه تولید فولاد در ایران و یکی از معدود شرکت های تولید فولاد در منطقه و در جهان باشد که زنجیره کامل فولاد را در مقیاس تولیدی بالا، از اکتشاف و استخراج معدن، فرآوری کنسانتره گندله سازی، احیا و فولادسازی و یا به عبارتی کالای فرآوری شده قابل عرضه به بازار جهانی را در زنجیره کامل فولاد در مقیاس بالا دارا باشد. اما این تنها هدف برای ما نیست بلکه توجه به  زیر ساخت ها و ایفای مسئولیت های اجتماعی به موازات طرح های توسعه بسیار مورد توجه و حائز اهمیت است .

یکی از این طرح های بسیار حیاتی، طرح  عظیم شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به صنایع  چادرملو  در استان یزد است که با مشارکت  شرکتهای چادرملو، گل گهر و مس سرچشمه در حال اجراست و فاز اول آن ماه گذشته افتتاح شد و آب خلیج فارس به صنایع گل گهر در سیرجان رسید و امیدواریم تا پایان سال این آب به یزد برسد.

ساخت نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی در مجاورت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی چادرملو که انشالله تا چند روز آینده به بهره برداری می رسد . همچنین برنامه توسعه ساخت نیروگاههای خورشیدی جهت تولید انرژی پاک  تا ۱۰۰ مگاوات  در دستور کار قرار گرفته است .

توسعه فعالیت های زیست محیطی از جمله ایجاد کمر بند سبز عقدا تا اردکان بطول ۳۰ کیلومتر . ایجاد و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی – ساخت فضاهای آموزشی – ساخت بزرگترین مجموعه فرهنگی و ورزشی استان یزد در اردکان و ایجاد شهرک مسکونی برای کارکنان مجموعه چادرملودر اردکان وبهاباد از جمله طرح های توسعه پایدار چادرملو می باشند .

 – اجرایی کردن و اتمام این طرح های سرمایه گذاری زیادی رو طلب می کنه آیا پیش بینی لازم برای تامین سرمایه شده است؟

قطعاً پیش بینی های لازم صورت پذیرفته و مشکلی در زمینه تامین اعتبارات نداریم چون شرکت سود آوری خوبی دارد، در ٨ ماهه منتهی به آبان ١٣٩٩  از فروش محصولات خود ١٢۶٣٠ میلیارد تومان درآمد کسب نمود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۲ برابر  رشد داشته است . برآوردهای ما نشان میدهد برای اجرای طرح های توسعه شرکت بالغ بر  ۱٫۵ میلیارد یورو یا حدوداً ۵۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز است که انشالله با اجرای آنها  تحول عظیمی در شرکت ایجاد می گردد.

لینک کوتاه : https://rooydadkhabar.ir/?p=3746

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.