• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳
3

قیمت خانه طی شش ماه ۶۲.۹ درصد رشد کرد

  • کد خبر : 4470
  • 24 آذر 1399 - 14:10
قیمت خانه طی شش ماه ۶۲.۹ درصد رشد کرد

طبق بررسی اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره قیمت و معاملات خانه در شش ماهه اول سال، ماه‌های فروردین و تیر به ترتیب کمترین و بیشترین تعداد معاملات مسکن در تهران را داشته‌اند و کمترین و بیشترین قیمت مسکن نیز در ماه‌های فرودین و شهریور رخ داده است. بنابراین، قیمت و معاملات مسکن از ابتدای سال تا شهریور روند صعودی طی کرده به گونه‌ای که قیمت مسکن از فروردین ماه تا ماه ششم سالجاری معادل ۶۲.۹ درصد و معاملات آن نیز در این مدت ۱۴.۱۱ درصد رشد کرده است.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی هر ماه آمار مربوط به قیمت، تعداد معاملات و شاخص اجاره مسکن در شهر تهران را بررسی می‌کند که تاکنون تحولات بازار مسکن در هشت ماهه ابتدایی سالجاری را منتشر کرده  اما در گزارش حاضر تنها متغیرهای اصلی این بازار در شش ماهه اول سال مورد پردازش قرار گرفته است تا مشخص شود که در این مدت بیشترین و کمترین معاملات، قیمت و شاخص اجاره خانه در تهران در کدامیک از ماه‌های شش ماهه ابتدایی سال رخ داده است.

براین اساس، در اولین ماه سالجاری معادل ۱.۲ هزار واحد مسکونی معامله شد و متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی تهران ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. البته شاخص اجاره خانه در ماه موردنظر در تهران و کل مناطق شهری به ترتیب ۲۸.۷ و ۳۱ درصد افزایش را تجربه کرده است.

همچنین، در اردیبهشت ماه به میزان ۱۱ هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی معامله صورت گرفته است که در این ماه متوسط قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی معادل ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بوده و شاخص اجاره خانه در دومین ماه سال در تهران و کل مناطق شهری به ترتیب ۲۸.۵ و ۳۱.۳ درصد افزایش یافته است.

علاوه براین، معادل ۱۰ هزار و ۸۰۰ فقره معامله در سومین ماه سالجاری صورت گرفته  و در خرداد ماه ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی در تهران بوده که شاخص اجاره مسکن در این ماه در تهران و کل مناطق شهری به میزان ۲۷.۶ و ۳۰.۷ درصد رشد داشته است.

قیمت و معاملات مسکن در سه ماهه دوم سالجاری

از سوی دیگر، آمار مربوط به تیرماه بیانگر این است که در تیر ماه معادل ۱۴ هزار فقره واحد مسکونی معامله شده و قیمت فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی به میزان ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بوده است که شاخص اجاره مسکن در این زمان در تهران و کل مناطق شهری به ترتیب ۲۷.۶ و ۳۱ درصد افزایش یافته است.

طبق این گزارش، در پنجمین ماه سال ۹.۱ هزار واحد مسکونی در تهران معامله شده که قیمت هر یک متر مربع زیربنای این واحدها معادل ۲۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان بوده است و در این ماه شاخص اجاره خانه در تهران و سایر مناطق شهری به ترتیب ۲۷.۴ و ۳۰.۶ درصد رشد کرده است.

همچنین، در آخرین ماه نیمه اول امسال قیمت خانه در تهران به ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسید که در شهریورماه معادل ۸.۵ هزار واحد مسکونی معامله شده و اجاره خانه در این ماه در تهران و کل مناطق شهری رشدی معادل ۲۷.۳ و ۳۰.۱ درصد داشته است.

بیشترین افزایش قیمت خانه در شهریور

با این تفاسیر، ماه‌های فروردین و تیر به ترتیب کمترین و بیشترین تعداد معاملات مسکن در تهران را داشته‌اند و کمترین و بیشترین قیمت مسکن در ماه‌های فرودین و شهریور رخ داده است که البته ماه‌های فروردین و شهریور بیشترین و کمترین افزایش شاخص اجاره خانه در تهران را به خود اختصاص  داده‌اند.

به عبارت دیگر، قیمت و معاملات مسکن از ابتدای سال تا شهریور روند صعودی طی کرده است به گونهای که قیمت مسکن از فروردین ماه تا ماه ششم سالجاری معادل ۶۲.۹ درصد و معاملات آن نیز در این مدت ۱۴.۱۱ درصد رشد کرده است.

بررسی اعداد و ارقام مربوط به بازار مسکن در حالی است که معاون وزیر راه و شهرسازی در آخرین اظهارت خود برنامه اصلی این وزارتخانه را خروج سفته بازی و سوداگری را از بازار مسکن و برای ثبات قیمت در بخش مصرفی، افزایش تولید مسکن را هدف قرار داده است.

همچنین، کارشناسان نیز افزایش ساخت و ساز را شرط اصلی آرامش بازار مسکن می‌دانند.

ردیف ماه قیمت خانه تعداد معاملات
۱ فروردین ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۱.۲ هزار فقره
۲ اردیبهشت ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان ۱۱.۳ هزار فقره
۳ خرداد ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ۱۰.۸ هزار فقره
۴ تیر ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان ۱۴ هزار فقره
۵ مرداد ۲۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان ۹.۱ هزار فقره
۶ شهریور ۲۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان ۸.۵ هزار فقره

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://rooydadkhabar.ir/?p=4470

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.