• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
6

طرح‌های ویژه بانک مهر ایران برای دانشجویان

  • کد خبر : 3742
  • 16 آذر 1399 - 17:00
طرح‌های ویژه بانک مهر ایران برای دانشجویان
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران طرح‌های مختلفی را برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در نظر گرفته که می‌توانند با بهره‌مندی از آن بخشی از هزینه‌های دوران تحصیل خود را پوشش دهند.

به گزارش رویداد خبر به نقل ازروابط عمومی بانک مهر ایران، سال‌های دانشجویی دوران سرمایه‌گذاری بر روی خودشان است. این سرمایه‌گذاری در سال‌های پس از تحصیل و ورود به بازار کار به‌واسطه تخصصی که در سال‌های دانشجویی به‌دست آمده، بازدهی خود را نشان می‌دهد. دانشجویان معمولاً به‌طور تمام وقت مشغول به تحصیل هستند و در نتیجه، امکان داشتن شغل و درآمد را ندارند. به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذر «روز دانشجو» خدمات و طرح‌های تسهیلاتی بانک مهر ایران در حوزه دانشجویی و آموزش عالی را بررسی کردیم، در ادامه بخشی از آن را مطالعه می‌کنید.

دانشجویان زیر چتر حمایت بانک مهر ایران
مخارج دوران دانشجویی را معمولاً خانواده‌ها تأمین می‌کنند، اما بعضی از دانشجویان هستند که به مشاغل دانشجویی در دانشگاه‌ها روی می‌آورند یا به کارهای پاره‌وقت خارج از دانشگاه مشغول می‌شوند تا بتوانند از عهده مخارج خود برآیند.
تحصیل در دانشگاه حتی برای دانشجویان دوره روزانه هم رایگان نیست. تهیه کتاب‌های درسی و هزینه‌های رفت‌وآمد، بخش مهمی از فهرست هزینه‌های دوران دانشجویی است. هزینه‌های اقامت در خوابگاه، خوراک و همین‌طور تهیه بلیت برای رفت و برگشت به خانه نیز به فهرست هزینه‌های دانشجویانی اضافه می‌شود که در دانشگاه‌های شهرهای دیگر مشغول تحصیل هستند.
دوره‌های شبانه، غیرانتفاعی، علمی‌-کاربردی، پیام‌ نور و آزاد بر اساس رشته تحصیلی و نوع دانشگاه، هزینه بیشتری را به دانشجویان و خانواده‌هایشان تحمیل می‌کنند. این هزینه‌ها گاهی آنقدر زیاد می‌شود که روی تصمیم آن‌ها برای ادامه تحصیل نیز، تأثیر می‌گذارد.
این در حالی است که درآمد بسیاری از دانشجویان و خانواده‌هایشان کفاف این هزینه‌ها را نمی‌دهد و راه‌حلی که بتواند با کمترین تأثیر بر وضعیت تحصیلی و علمی دانشجویان، هزینه‌های آن‌ها را در این دوران پوشش دهد، به‌سختی پیدا می‌شود.

کمک‌هزینه تحصیلی در دوران دانشجویی
کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند به‌عنوان یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی مطرح شوند، اما منابع لازم و کافی برای تأمین این کمک‌هزینه‌ها با توجه به جمعیت تقریباً چهار میلیونی دانشجویان کشور، چندان آسان نیست.
البته، وزارت علوم سال‌هاست که با استفاده از منابع صندوق رفاه دانشجویی با اولویت‌بندی دانشجویان، کمک‌هزینه‌های تحصیلی را در قالب وام‌های دانشجویی پرداخت می‌کند تا بخشی از این هزینه‌ها را پوشش دهد، اما منابع این صندوق تنها بخشی از جمعیت دانشجویان کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد و همه دانشجویان نمی‌توانند از این کمک‌ها در طول دوران تحصیل خود بهره‌مند شوند. از طرف دیگر با توجه به اینکه افراد در دوران دانشجویی امکان اشتغال تمام وقت را ندارند، تسهیلات رایج بانکی به دلیل کارمزدهای بالا گزینه مناسبی برای آن‌ها نیستند.

وام دانشجویی بانک مهر ایران
تسهیلات مناسب برای دانشجویان، وام‌های کم‌هزینه و ارزان‌قیمت با دوره پرداخت طولانی‌مدت هستند و این همان ویژگی است که وام‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از آن‌ها برخوردار است. این بانک، علاوه بر تفاهم‌نامه‌هایی که با صندوق رفاه دانشجویی برای تأمین منابع وام‌های تسهیلاتی منعقد کرده، تفاهم‌نامه‌های مختلفی را با بسیاری از دانشگاه‌ها به امضا رسانده است.
بانک مهر ایران در نخستین گام، نرخ کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه دانشجویی را از چهار درصد به سه درصد کاهش داده است. گام بعدی این بانک برای بهره‌مندی دانشجویان از کمک‌هزینه‌های تحصیلی، امضای تفاهم‌نامه با صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد، همکاری با دانشگاه پیام نور و دانشگاه علامه طباطبایی است.

بانک مهر ایران در خدمت رفاه دانشجویان
در تفاهم‌نامه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، این بانک بخشی از منابع خود را برای اعطای وام شهریه به دانشجویان، در اختیار صندوق قرار می‌دهد. در طول مدت این همکاری چهار ساله، ۳۲۰ میلیارد تومان از منابع بانک مهر ایران، به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه دانشجویی به دانشجویانی پرداخت خواهد شد که توسط صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم معرفی شوند.
کارمزد این تسهیلات، سه درصد و حداکثر در طول هشت مرحله در دوران تحصیل به دانشجویانی که صندوق رفاه دانشجویی به بانک مهر ایران معرفی کند، پرداخت می‌شود. مبلغ این تسهیلات، متناسب با مقطع تحصیلی و تا سقف ۲۰ میلیون تومان است.
در این تفاهم‌نامه، با مشارکت بانک مهر ایران، توان تسهیلات‌دهی صندوق رفاه دانشجویی وزرات علوم، دو برابر شده و دانشجویان بیشتری می‌توانند از تسهیلات ارزان‌قیمت قرض‌الحسنه در طول دوران تحصیل خود بهره‌مند شوند.

حمایت از دانشجویان دوره‌های دستیاری پزشکی
بانک مهر ایران همچنین تفاهم‌نامه‌ای با صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت دارد و در چارچوب آن به دانشجویان دوره‌های دستیاری پزشکی و Phd تسهیلات پرداخت می‌کند.
این تفاهم‌نامه برای پوشش ۱۵ هزار نفر از دانشجویان دوره‌های دستیاری پزشکی و Phd برنامه‌ریزی شده و مبلغ آن برای هر فرد بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان خواهد بود. کارمزد این تسهیلات ۴ درصد و بازپرداخت آن ۴۸ ماه به‌ علاوه یک سال استراحت است.

کمک‌هزینه تحصیلی بانک مهر ایران برای دانشجویان دانشگاه آزاد
در تفاهم‌نامه میان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و دانشگاه آزاد، دانشجویان همه مقاطع تحصیلی در تمام واحدهای این دانشگاه در استان‌های مختلف کشور، امکان استفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه دانشجویی را دارند. بر این اساس هر دانشجو می‌تواند تا سقف ۲۰ میلیون تومان از تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مهر ایران با کارمزد سه درصد و دوره بازپرداخت دو تا چهار ساله استفاده کند.

تفاهم‌نامه بانک مهر ایران با دانشگاه پیام نور
در تفاهم‌نامه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با دانشگاه پیام نور، دانشجویان با معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل خود می‌توانند به یکی از شعب این بانک مراجعه کنند و در خواست وام دانشجویی بدهند. سقف وام دانشجویی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای دانشجویان دانشگاه پیام نور، حداکثر ۲۰ میلیون تومان است. دیگر مزیت این تفاهم‌نامه برای دانشجویان دانشگاه پیام نور، دریافت وامی است که تقریباً برابر با کل شهریه دوران تحصیلشان است.
همچنین، تمامی دانشجویان دانشگاه پیام نور می‌توانند برای خرید تجهیزات آموزشی مورد نیاز خود ضمن مراجعه به شعب بانک مهر ایران در سراسر کشور، کالاکارت دریافت کنند.
این اقدامات بانک قرض الحسنه مهر ایران باعث می‌شود دانشجویان نگرانی‌های کمتری برای تأمین هزینه‌های دوره تحصیل خود داشته باشند. با دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه بانک مهر ایران، دانشجویان نیاز کمتری به کار در زمان تحصیل دارند و می‌توانند با تمرکز روی تحصیل خود، نتایج بهتری بگیرند و این بر آموزش‌پذیری آن‌ها و سپس عملکردشان در شغل خود نیز اثرگذار است.

لینک کوتاه : https://rooydadkhabar.ir/?p=3742

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.